Anasayfa / Seyahat / Yazı Küba’da Geçirin

Yazı Küba’da Geçirin

Para birimi CUC (kuk diye okunuyor ). 1cuc=1euro ( Turistler için )

Kendi kullandıkları para birimi=  Peso Bunu sadece kendileri kullanıyor. Bu para birimi sadece devletin desteklediği yerlerde geçiyor. Cuc ise sadece turistler tarafından kullanılıyor. Fiyatları devlet belirliyor. Unesco araştırmasına göre Dünya üzerinde en çok görülmek istenen ülke. 60 bin tane en yenisi 1959 model olmak üzere Amerikan arabası var. Tamirci yok . Babadan oğula öğreniliyor.

küba sokakları

Taksiler turistler için şehir içinde en kısa mesafe 5 cuc en uzun mesafe 10 cuc. Anlaşmadan taksiye binmemek gerekiyor. Fazla fiyat söyleme ihtimali var. Taksilerin %95’i devletin. Şoförler memur olarak çalışıyor. Taksilerin benzinleri de devletten. Halkın %95 kendi evinde oturuyor. Kalabalık aile olarak. % 5’i kiracı. Ev sahipleri devlet. Aile kazancının %5’ ini devlete kira olarak veriyor. Spora çok önem veriliyor. Beyzbol çok önemli.

Derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke ( 1959’dan beri ).Latin Amerika’nın ilk treni Kuba’da yapılmış. Fakat insanları taşımak  için değil şeker kamışı taşımak için yapılmış. Şimdi ise tren taşımacılığı gelişmiş değildir. Cep telefonları 2010 yılında halka izin verildi.Ama çoğu kimsede yok.Çünkü çok pahalı.İnternet daha yeni yeni biliniyor.

küba tatili

Küba’da şeker bakanlığı bulunmaktadır. Kuba’nın nüfusu 11 milyondur. Kölelerin en yoğun getirildiği ülke Kuba’dır. Çünkü şeker kamışı ve tütün burada çok yoğun bir şekilde üretiliyordu. Hala da öyle. Türkleri çok seviyorlar. Havana’da deniz kenarında bir parkta Atatürk büstü var. Büyükelçimiz bir kadın.

Çiftçiler tarlalarını satamıyor.Babadan oğula geçiyor. Kuba’da yürürlükte olan anayasa 1976 yılında yapılmıştır. Dünyada kendine özgü en çok kokteyl yapılan yapılan ülke Kuba’dır. 1959 yılından sonra Kuba’da işlenen cinayet sayısı 1000 geçmiyor. En ünlü içecekleri Pina Colada ve Mohito.

küba fotoğrafları

Giderken mutlaka çocuklar için kurşun kalem , özellikle kurşun.Çünkü defter bittiğinde silerek tekrar kullanıyorlar. Burada kağıt sıkıntısı hat safhada bu yüzden kağıt çok önemli. Ayrıca defter.Büyükler için özellikle kadınlar: Sabun, şampuan çok önemli onlar için.Bizim burada beğenmediğimiz sabunlar orada nasıl kıymetli bir bilseniz. Var ama çok pahalı kimse alamıyor. Ayrıca kozmetik ürünlerden başta ruj olmak üzere taşıyabildiğiniz kadar götürebilirsiniz. Ve bunları verdiğinizde o minnet dolu bakışları yok mu. İnsanın yüreğini bin parçaya bölüyor.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir