Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Genellikle daha çok yemeklere hoş koku ve tat ve vermesi amacıyla bir baharat gibi kullanılan biberiyenin sağlığa da birçok faydasının olduğu bilinmemektedir. Her mevsim yeşil kalabilen, çalı cinsi bir bitki türü olan biberiye, iğne yapraklı olurken koyu yeşil renkteki yapraklarını kış ayları boyunca da dökmez. Son yıllarda ise zayıflama çaylarında adı fazlaca geçmektedir. Hemen hemen bütün zayıflama çaylarının içeriğinde bulunmaktadır.

Biberiyenin içeriğinde acı maddeler, tanen, glikozit organik asitler ve uçucu yağ bulunmaktadır.

Biberiyenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zihni açar, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine, guatra yardımcı olur. Kaynatılarak demlenmesiyle elde edilen suyla saçların yıkanması saçlara sağlık verir ve parlaklık katar. Kilo vermek isteyen kişiler de yine demleyerek çayının içerse iştahı keser ve çok fazla yemek yemenin önüne geçer. Kozmetik ürünlerinde kendisine yer bulan biberiye sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur ve cildin yenilenmesi sağlar.

biberiye faydasi

Kilo Vermeyi Sağlar

Biberiye bitkisinin taze veya kurutulmuşunun çay olarak hazırlanıp tüketilmesi iştahı keserek kişini kolay kilo vermesine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca biberiyenin yaprakları vasıtasıyla elde edilen yağın basen ve bel bölgesine uygulanması incelmeyi hızlandırmaktadır. Bununla beraber kadınların korkulu rüyası haline gelen selülit sorunundan kurtulmaya yardım eden biberiye yağı, selülitli olan kısımlara 10-15 dakika süreyle masaj yardımıyla uygulanır. Hem incelmeye katkı sağlar hem de cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasında etkili olur.

Kanseri Önler

Biberiye çok etkili anti kanser bileşeni olan karnosal içermektedir. Bununla ilgili olarak yapılan bilimsel çalışmalar, meme, prostat, kolon, cilt ve kan kanserine karşı etkili bir şifa deposu olabileceği yönünde sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Belleği Geliştirir

Modern bilim, biberiyenin sinir ve beyin hastalıkları üzerinde çok fazla olumlu etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Alzheimer gibi yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen hastalıkları önlediği, ayrıca bunama ve hafıza kaybına karşı etkili bir şifa kaynağı olduğu belirtilmiştir.

Bunun yanı sıra biberiyenin ruh sağlığı üzerinde de çok fazla olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir.

Migreni Giderebilir

Biberiye, migren hastalığı açısından doğal tedavi metodu olmaktadır. Eğer migren ağrılarınız varsa bir tencereye belli bir miktar biberiye koyun, sonra yüzünüz açık kalacak şekilde başınıza havlu koyun. Bunların ardından ise tencereden çıkan buhara doğru eğilin ve 10 dakika boyunca oluşacak buharı soluyun. Bu uygulama migren ağrılarının hafiflemesini sağlarken beyin fonksiyonlarının da daha iyi işlemesine yardım edecektir.

İyi Bir Ağrı Kesicidir

Biberiye sadece migren ağrılarını değil, ayrıca içerdiği uçucu yağlar topikal olarak uygulandığında eklem ve kas ağrılarının da şiddetini ortadan kaldırabilir. Bunun için ise ağrı olan kısma masaj yardımıyla uygulanması yeterlidir.

biberiye yarari

Enfeksiyon ve Alerji Sorunlarını Giderir

Biberiyenin iltihap, enfeksiyon ve alerji sorunlarına iyi geldiği bilimsel olarak ortaya çıkmıştır. İltihap ya da enfeksiyon sürecinde etkili rol oynar ve bünyedeki fazla nitrik oksitleri yok eder.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Başta mide ülseri hastalığı olmak üzere birçok hastalığı giderebilmektedir. Anti-kanserojen ve anti-enflamatuar özelliğinin olması sebebiyle genel olarak bağışıklık sistemine katkı sağlamakatadır.

Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Biberiye genel olarak mide, hazımsızlık, kabızlık ve hemen hemen bütün diğer sindirim sistemiyle ilgili sorunların çözümünde etkili rol oynar. Ayrıca gıda zehirlenmelerine karşı vücudu korur ve temizlemeye yardım eder. Gıda zehirlenmelerinin neden olduğu olumsuz etkileri yok eder.

biberiye

Saç Sağlığı İçin Önemlidir

Biberiye, saç sağlığını korur ve saç dökülmesini önleyebilir. Saç dökülmesini önlemesinin yanı sıra dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur.

Solunum ve Karaciğer Sorunlarını Giderebilir

Biberiyenin çok etkili bir gargara aracı olduğunu söylemek mümkündür. Ilık suyla ağızda çalkalanması ağız sağlığını korur ve nefes kokusunu giderir. Biberiye ayrıca solunum yolu sıkıntılarının giderilmesine yardım eder. Uçucu yağların kokusu, nefes borusundaki iltihapları giderebilir, nefes borularını açar ve solunumu kolaylaştırır. Bunun yanı sıra sinüzitten kaynaklanan baş ağrısı sorunlarını giderebilir.

Biberiye, karaciğer tedavisinde de alternatif olarak kullanılır. Karaciğeri olumsuz olarak etkileyen toksinlerden temizler.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir