Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Bozanın Yararları Nelerdir?

Bozanın Yararları Nelerdir?

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerindne biri olan Boza, şeker, darı irmiği ve sudan üretilmekle beraber mayalı bir içecektir. Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar popülerliğini korumaktadır ve çok besleyici bir içecek çeşididir.

Boza, demir, niasin, fosfor, sodyum, A, B1, B2 ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Bozanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İçerisindeki vitaminler sebebiyle daha çok sporcular tarafından tercih edilir ve enerji veren bir içecek çeşididir. Anne sütünü çoğaltıcı özelliği ile bilinen boza nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların ardından bünyenin kendisini toparlamasına yardım eder ve vücut direncini arttırır. İçerisinde yer alan maya sayesinde midedeki yanmaları sonlandırır, hazmı kolaylaştırır. Barındırdığı B vitamini zihinsel aktiviteler açısından etkilidir. Zihni açar ve zihnin yorgunluğunu ortadan kaldırır. Soğuk havaların sebep olduğu öksürüğün ve boğaz enfeksiyonlarının tedavi edilmesinde yardımcı olur. Son yıllarda yarılan araştırmalar sonucunda kalp ve damar rahatsızlıkları ile kanserojen maddelerin bünyede oluşumunu önleme üzerinde de olumlu etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. İçerisinde bulunan yağ oranı ise neredeyse sıfıra yakındır.

boza

Öksürüğe Faydaları

Boza, tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Özellikle çocuklarda ortaya çıkan öksürük problemlerini ortadan kaldırmak açısından tedavi için kullanılır.

Özellikle büyük şehirde yaşayan çocuklar gelişme döneminde kirli havadan çok fazla etkilenmektedirler. Kış aylarında havanın çok daha fazla kirlenmesi ve soğuk algınlığıyla beraber alerjik rahatsızlıkların etkisinde kalan çocuklar ciddi olarak solunum yolu sıkıntıları yaşarlar ve bunun en büyük belirtisi olan öksürük meydana gelir. Bronşların tahrip olmasıyla beraber başlayan öksürükler tedavi edilmemesi durumunda uzun süre devam edebilir.

Doktorların önerdiği tedaviler yanı sıra boza önemli ölçüde yarar sağlamaktadır. Boza çocuklarda oluşan öksürük sorunlarını gidermede içerisinde bulundurduğu bol orandaki A, B, C ve E vitaminleriyle katkı sağlar. Bunun yanı sıra boza mayalarının barındırdığı farklı asitler  de yararlı olmaktadır.

Anne Sütü İçin Faydalıdır

Bozanın en çok bilinen yararları arasında anne sütünü arttırdığı bulunmaktadır. Bununla beraber içerisindeki zengin mineraller ve vitaminlerin anne sütüyle birlikte bebeğe geçmektedir. Grip ve bunun gibi enfeksiyon rahatsızlıklarının önlenmesi bozanın faydaları arasındadır.  Aynı zamanda çocuğun sağlıklı bir kemik yapısının oluşması açısından gerekli olan vitamin ve mineralleri içermektedir. Boza, annenin kemik sağlığının korunmasına da önemli şekilde yardımcı olur.

Kemik Sağlığına Katkısı

Gelişmekte olan çocukların kemik yapılarını güçlendiren vitaminler bakımından zengindir. Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek olan kemik hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltmaktadır.

Kanserle Mücadele Eder

Bozanın barındırdığı vitamin ve mineraller genel olarak bünyenin savunma sistemi açısından faydalıdır. Bunun yanı sıra kanserle mücadele için savunma sisteminin ihtiyaç duyduğu besinler sağlar. Bünyenin direncini arttırdığı için kansere sebep olan unsurların ortadan kalmasını sağlar.

Boza

Sindirim Sistemine Yararlıdır

Boza genel olarak sindirim sitemi için yararlıdır. Hazmı kolaylaştırarak midenin çok fazla yorulmasını önler. Bunun yanı sıra içerdiği asitler nedeniyle midedeki asit oranını sağlıklı bir düzeyde tutar. Aynı biçimde içerdiği asitler vasıtasıyla bağırsakların temizlenmesine yardım eder.

Soğuk Algınlığına Karşı Etkilidir

Özellikle kış aylarında soğuk algınlıkları nedeniyle meydana gelen nezle ve grip gibi rahatsızlıklarla mücadelede önemli anlamda katkı sağlar. Bu tür hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltır ve hastalıklardan daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur. Hastalıkların şiddetini düşürmektedir..

Enerji Vercidir

Bozanın en etkili özelliğinden biri de enerji verici olmasıdır. Zengin oranda B vitamini içermesi nedeniyle sporcular tarafından düzenli biçimde tüketilmektedir. Bunun yanı sıra hamile kadınlarda doğum öncesi ve doğum sonrası oluşan güç kaybının yerine gelmesini sağlar.

Stresle Mücadelede Yardımcı Olur

Bozanın kokusu ve hoş tadının yanında içerdiği besinler sinir sitemine olumlu etkiler yapmaktadır. Farklı sebepler nedeniyle yıpranmış ve yorulmuş sinir sistemini yatıştırıcı özelliği bulunur. B vitamini bakımından zengin olması zihinsel yorgunlukları giderilmesine yardımcı olur.

Saç  ve Cilt Sağlığını Korur

Bozanın barındırdığı B12 vitamini ile diğer mineraller cilt ve saç sağlığı açısından faydalıdır. Özellikle kuru ciltlerin dolaylı şekilde nemlenmesini sağlar ve cildi yumuşatır. Kuru ciltlerde oluşan dökülmeleri engelleyebilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir