Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çok eski çağlardan itibaren sağlık dostu olarak bilinen önemli bir besin kaynağıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, sarımsağın birçok bakımdan sağlık için yararlı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sarımsak keskin kokusu yüzünden genellikle tüketim noktasına bazı sınırlamalara ve sıkıntılara neden olmaktadır. Fakat sağlığa olan yararını bilenler tarafından bu sıkıntı için de bir çözüm üretilmiştir ve ufak parçacıklar şeklinde doğranılarak yutulur. Sarımsak ayrıca yemeklere ve salatalara katılarak da tüketilmektedir.

Sarımsağı sağlık bakımından bu kadar önemli kılan içerdiği B6 ve C vitaminleri yanı sıra demir, kalsiyum, manganez ve bakır gibi birçok değerli elementler ve mineraller içermesidir.

Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sarımsak genel olarak halk arasında kötü kolesterolü düşürme özelliği ile bilinmektedir. Fakat sağlığa olan yararları bu kadar değildir.

Sarımsağın sağlığa olan yararlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz: Metobolizmayı hastalıklar karşı güçlendirir, kansere karşı savaşır ve hücreleri kuvvetlendirir. Düzenli biçimde tüketilmesinin kalp sağlığına inanılmaz yararı vardır.

sarimsak

Soğuk Algınlığına Faydalıdır

Bağışıklık siteminin fonksiyonlarını arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Günlük ortalama bir diş sarımsak yemek soğuk algınlığının neden olduğu hastalıklara yakalanma oranını yaklaşık %63 oranında azaltmaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda sarımsak tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre soğuk algınlığından kaynaklanan rahatsızlıkları daha çabuk atlattıklarını ortaya çıkmıştır. Eğer kış aylarında çok fazla  soğuk algınlığı nedeniyle hastalanıyorsanız tükettiğiniz besinler arasına sarımsağı da eklemelisiniz.

Kan Basıncını Azaltır

Felç ve kalp krizi gibi hastalıklar dünyada en fazla rasrlanan hastalıklar arasında yer alır. Yüksek tansiyon bu rahatsızlıkların en büyük tetikleyicisidir. Bilimsel araştırmalar, sarımsağın kan basıncı üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aynı yönde yapılan araştırmalar, 600-1.500 dozunda olan eski sarımsak özünün kişide kan basıncı azaltma ilacı olan atenolol kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Kalp Sağlığına ve Kolesterole İyi Gelir

Sarımsak LDL(Kötü) kolesterolu düşürebilir. Düzenli biçimde sarımsak tüketmek kolesterolden meydana gelen kalp hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır.

sarimsak faydasi

Alzheimer Hastalığına İyi Gelir

Vücutta bulunan serbest radikaller insanda yaşlanmaya neden olmaktadır. Sarımsak serbest radikallerin bünyeye verdiği hasarı antioksidanlar vasıtsıyla gidermeye çalışır. Sarımsağın kan basıncı ve kolesterolü azaltmasının yanı sıra antioksidan özelliği sayesinde Alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini azaltır.  Sinir sitemi ve beyin hücrelerinde oluşan hasarları giderir.

Uzun Yaşam Sırrı

Sarımsak, direkt olarak insan hayatını uzatmaz ama bağışıklık siteminin görevini yerine getirmesi açısından sağladığı destek ve diğer rahatsızlıklar karşısında önemli bir besin kaynağı olması dolaylı şekilde uzun süre ve sağlıklı yaşamaya katkı sağlar. Ayrıca sarımsağın kronik rahatsızlıklar üzerinde de yararlı etkileri bulunur.

Yüksek Performans Sağlar

Genel olarak yorgunluğu atmak, yorgun organ ve kasları rahatlatmak açısından tüketilmesi gereken besin maddelerinden biridir. 6 hafta süresince kalp üzerine sürülen sarımsak yağı, kişide egzersiz sonucu kalbin hızlı şekilde çalışarak yorulmasına engel olur. Yapılan birçok çalışma, sarımsağın fiziksel performans açısından çok fazla derecede olumlu yönde etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

sarımsak

Zehirlenmelere Karşı Etkilidir

Sarımsağın çok ağır zehirlenmelere karşı dahi etki yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aynı zamanda zehirlenmeler nedeniyle hasar gören organlar açısından tedavi görevi görmektedir. Bu konuyla ilgili olarak yapılan deneyde,  bir araba aküsü üretimi tesislerinde (kurşun elementine çok fazla derecede maruz kalan) çalışan insanların 4 hafta süresince sarımsak tüketmeleri sağlanmıştır ve bu 4 hafta sonunda kanda yer alan kurşun seviyesinin yaklaşık % 19 oranında azaldığı görülmüştür.

Kemik Sağlığı İçin Önemlidir

Kemik sağlığını korumaktadır. Yapılan bir araştırmada menopozun ardından kadınlarda yapılan bilimsel deney araştırmalarında östrojen eksikliğini büyük ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır. Özellikle ise kadınların kemik sağlığı üzerinde ciddi derecede etkileri bulunmaktadır.

Bakteri ve İltihaplara Karşı Etkilidir

Sarımsak tek başına iltihap veya virüsleri yok edemez fakat metabolizmayı onlara karşı koruması için destek sağlar. Bazı araştırmalar enfeksiyonlardan ve virüslerden kaynaklanan rahatsızlıklara iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Sarımsak kısmen doğal bir antibiyotik görevi üstlenir.

Kanserle Mücadele Eder

Çiğ şekilde tüketilen sarımsağın mide ve kolon kanserine yakalanma tehlikesini azalttığı ortaya çıkmıştır.  Ayrıca kanser hücrelerinin vücuda yayılma hızını azalttığı bilinir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir