Anasayfa / Güzellik / Cilt Bakımı / Çileğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Çileğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ağız sulandıran ve keyif verici özelliğinin yanında çileğin sağlık bakımından inanılmaz yararları vardır. Çilek ilaç ve kozmetik sektöründe çok fazla kullanılan bir meyvedir.

Çilek, antioksidan özelliği içeren en iyi 10 besin arasında bulunur ve sağlığa faydaları bakımından birçok sebze ve meyveden daha önemlidir.

Çilek, tatlılarda, keklerde, içeceklerde, kozmetik ürünlerinde, ilaçlarda ve daha birçok alanda insan sağlığına hizmet eder.

Çilekte bol oranda A, C, B6 ve B12 vitaminler bulunur. Bunun yanında, kalsiyum, fosfor, potasyum, selenyum, demir, manganez, sodyum, magnezyum ve birçok besin bileşenini çok fazla miktarda içerir.

çilek

Çileğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Çileğin sağlık bakımında birçok yararı vardır ama en fazla cilt sağlığı açısından önemlidir. Çileğin cilt sağlığına inanılmaz yararları vardır.  Bu nedenle kozmetik ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Çilek içerdiği zengin bileşenler ve vitaminler nedeniyle cilt sağlığını korumaktadır.

Cilt Sağlığının Kraliçesidir

Çilek cilt sağlığına müthiş katkıda bulunur. Özellikle içerdiği C vitamini, antioksidanlar, salisilik asit, eksfoliantlar cilt üzerinde oluşan kabarcıklara karşı çok etkilidir. Cildi yağlardan ve ölü hücrelerden  temizler. Cildi yumuşatır. Cildi aydınlatma özelliğine sahiptir. Bunun yanında yaşlılıktan oluşan çillere ve cilt lekelerine karşı oldukça etkilidir. Bunun için çilek suyunu 10-15 dakika arasında cilde uygulamak yeterlidir.

Çilekli Cilt Toniği

50ml gül suyuna 2 çay kaşığı çilek suyu karıştırın ve günde bir kere bu karışımı pamukla yüzünüze uygulayın. Bunu 10 gün süresince devam ettirin. Bu formül, pürüzsüz, lekesiz ve sağlıklı bir cilt elde etmenizi kolaylaştıracaktır.

Çilekli cilt toniğinin yararları:

-Yaşlılıktan oluşan cilt zayıflamalarında güneş ışınları cilde çok daha fazla zarar vermektedir. Çilekli cilt toniği bunu engeller.

Güneş ışınlarının kişideki zayıf ciltlerde yaptığı olumsuz radyasyondan korur.

C vitamini ve antioksidan içermesi nedeniyle serbest radikallerin sebep olduğu cilt rahatsızlıklarından korur.

çileğin faydasi

Akneyi Azaltır ve Engeller

Çileğin içerdiği C vitamini, salisilik asit, Alfa Hidroksi Asitler (AHA) ve çilek flavonoidler, yağları yok etmeye ve akne temizlemeye karşı çok etkilidirler. Taze çilek maskeleri hasarlı, donuk ya da akne eğilimli cilt sahipleri için birebirdir.

7-8 adet çileğe bir yemek kaşığı süt ekleyerek iyice birbirine karıştırın. 10-15 dakika süresince yüzünüze uygulayın. Bunu aknelerden kurtulmak amacıyla haftada en az bir kere uygulayın. Bu sayede 4-5 hafta içinde aknelerden kurtulabilirsiniz.

Göz Altındaki Şişkinlikleri Giderir

Yaşlanma ve aşırı yorgunluğa bağlı olarak göz altında meydana gelen şişkinlikleri çilek yardımıyla giderebilirsiniz.

Çilekleri ince şekilde dilimleyin ve 10-13 dakika süresince göz altlarına koyun, daha sonra ise yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu uygulama vasıtasıyla göz altında oluşan kararma, şişkinlik ve moruklardan kurtulabilirsiniz.

Hasarlı Ciltleri Onarır

Çileğin fazla miktarda C vitamini içermesi nedeniyle dokuları onarma özelliği bulunur. Bir fincan çilek ya da çilek suyu hasarlı ciltlere büyük katkılar sağlayabilir.

Etkili Bir Ayak Temizleyicidir

Çilek, ayak temizleyici özelliği taşır.  8-10 tane çileği ezdikten sonra yulafla karıştırın. Daha öncesinde ayaklarınızı 10 dakika boyunca ılık suda bekletin ve bu karışımı 15 dakika süresince ovarak ayaklarınıza uygulayın. Ayaklarınızdaki ölü hücrelerden oluşan tabakalar bu sayede yok olacaktır.

çileğin faydalari

Saç Sağlına Faydalıdır

Çilekte B5 ve B6 vitaminleri bulunur. Bu vitaminler saç sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Çilek, fazla miktarda bu vitaminleri içermesi nedenitle saç dökülmesini engelleyebilir.

7-8 adet olgun çileği ezerek  bir çorba kaşığı mayonez ile birlikte karıştırın. Elde edilen bu karışımı saç ve saç derisinin üzerine güzel bir biçimde uygulayın. 15-20 dakika boyunca bekleyin ve ardından saçınızı durulayın.

Bu uygulama saçlarınızın sağlığına büyük anlamda katkı sağlayacaktır. Kuru saçları nemlendirecektir ve saç köklerini güçlendirecektir. Ayrıca şampuanların saçlarınıza kattığı doğal parlaklığı bu uygulama da verecektir. Yani çok az bir bütçe harcayarak daha sağlıklı,  daha ucuz ve daha güvenilir saç bakımı yapmış olacaksınız.

Bu uygulamanın bir diğer faydası da kepek sıkıntısını büyük ölçüde ortadan kaldırması ve kafa derisinin sağlığını korumasıdır.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir