Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Her Derde Deva Yaban Mersini

Her Derde Deva Yaban Mersini

Yaban mersini yararları arasında ilk sırada; tüm meyveler, sebzeler ve bitkiler arasında “antioksidan açısından kapasitesi en yüksek olan besin maddesi” olması geliyor. Yaban mersininin bu özelliği, sağlığa yararlarının temel sebebi. Çünkü antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikalleri dengeler. Serbest radikallerin dengelenmesi ve çoğalmalarının engellenmesi de son derece önemlidir çünkü kontrol altına alınamayan ve durmadan çoğalan  aynı zamanda hücre yapısını tahrip eden bu serbest radikaller, vücutta “oksidatif strese” yol açmakta. Oksidatif stres ise kalp hastalıkları, kanser, diyabet ve diyabetin sebep olduğu sağlık sorunları başta olmak üzere birçok ciddi hastalığı tetikliyor.

yaban mersini

Yaban Mersininin Sağlığa Yararları

Kolesterol: Yaban mersininin kalp sağlığına faydası sadece içerdiği “antosiyanin”le sınırlı değildir. Yaban mersininde bulunan antioksidanlar, damar çeperlerine yapışıp plaklar oluşturan ve damar tıkanıklığına yol açmaya sebep olan kötü kolesterolü yani LDL kolesterolü düşürüyor. Yaban mersininin kolesterolü dürüşürücü etkisi ise “resveratrol” adlı antioksidandan kaynaklanıyor.

Kalp Sağlığı: Yaban mersininin kalp sağlığını koruması ile ilgili yapılan araştırmaların sayısı oldukça çok ve bu araştırmaların da hemen hemen hepsi “yaban mersini kalp sağlığını korur kalp hastalıklarının görülme riskini önemli oranda azaltır” demektedir.

Bilişsel Fonksiyonlar, Hafıza: Yaban mersininin güçlü antioksidan özelliği beynin korunmasında ön plana çıkmaktadır. Beyinde oksidatif stresi önleyen yaban mersininin düşünme yeteneği, öğrenme ve hafızayı geliştirmektedir.

Kanser: Yaban mersininin kanserli hücreler üzerine etkisi ile ilgili yapılan araştırma sayısı henüz oldukça az fakat mevcut araştırmaların sonuçları ise umut verici. Teorik olarak, hücre yapısını değiştiren ve de kanser riskini yükselten serbest radikalleri nötralize etmekte olan yaban mersininin, kanserden korunmak ve mevcut olan kanserli tümörlerin gelişimini yavaşlatmak için de etkili olabileceği düşünülmektedir.

yaban mersini

Göz Sağlığı: Yaban mersininin içeriğinde bulunan “antosiyaninler” güneş ışınlarına ve yaşa bağlı olarak oluşan retina problemlerine karşı koruma sağlamaktadır. Antosiyaninler aynı zamanda yaşlılarda katarakt oluşumunu da geciktirir. Ayrıca yaban mersini, gece görüşünün azalması ve sarı nokta yani makula dejenerasyonu gibi göz rahatsızlıklarının önlemede önemli rolleri bulunan A,C vitamini ve çinko minerali bakımından da oldukça da zengindir.

 Kan Şekeri: Yaban mersini insülin direnci, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet teşhisi konan kişilerde kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.Glisemik indeks değeri 40-53 arasında olan yaban mersininin 15 gramı,1 küçük elma ya da büyük bir portakalla aynı miktarda şekere sahiptir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir