Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / İncirin faydaları nelerdir?

İncirin faydaları nelerdir?

Lezzetli ve tatlı olan incir, belki de en keyifli tüketilen meyvelerden biridir. Görünüşü kadar sağlığa olan yararları da  insanların dikkatini çekmektedir. İncir antioksidan, mineral, lif ve vitaminler bakımından çok zengin şifa kaynağıdır. Sodyum, Magnezyum ve Potasyum açısından çok zengindir. Zengin bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra fazla miktarda B2, B3, B6, ve K vitamini içerir. Çok az yağ barındıran incirin mideye ve kalbe çok yararı olan lif bakımından çok zengindir.

İncirin en önemli özelliği, yüksek oranda lif içermesidir. Bu özelliğiyle kalp sağlığına ciddi biçimde katkı sağlar. Aynı zamanda sindirim sitemi ve özellikle mide açısından bu lifler çok yararlıdır. Kemik sağlığının korunması ve sağlıklı iskelet yapısının oluşabilmesi için incirin içerdiği fazla miktarda potasyum ve kalsiyum devreye girer. Ayrıca çok az miktarda kalori içermesi nedeniyle diyet yapan insanlar, besin olarak inciri seçmektedir.

incirin faydalari

İncirin faydalarını sıralayalım:

-İncirin en önemli özelliklerinden biri kemik sağlığına olan faydalarıdır. Bol miktarda kalsiyum ile birlikte K vitamini içermesi nedeniyle insandaki kemik dokularını güçlendirir ve kemiklerin kırılganlıklarının azaltır. Bu da kemik hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır ve yaşlılıktan kaynaklanan kemik rahatsızlıklarından korur.

-İncir kalp sağlığını dolaylı biçimde korur. Yüksek oranda potasyum içermesi  nedeniyle tansiyonun sağlıklı seviyelerde kalmasını sağlar. Bu nedenle yüksek tansiyon sonucu oluşacak olan kalbi etkileyecek olumsuzlulardan korur.

– Doğal bir antibiyotik görevi görür. Kanın ve bağırsakların temizlenmesini sağlar ve ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek göz ve solunum yolu rahatsızlıklarına karşı koruyucu özelliği taşır.

-İncirin sindirim sitemine çok fazla fayda sağlamasının en önemli nedeni, lif açısından çok zengin olmasından kaynaklanır. Doyurucu ve tok tutucu özelliği nedeniyle kişideki yeme isteğini azaltır. Ayrıca lifler mideyi kuvvetlendir.

incirin sagliga faydalari

-Genel olarak sindirim siteminin sağlıklı bir düzende çalışmasına  ciddi katkı sağlayan incir, özellikle kabızlık sorunu yaşayan insanlar için de çok önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle bağırsakların düzenli bir şekilde iyi çalışmaması kabızlığa sebep olur. Lif incirde çok fazla oranda olduğu için kabızlık sorunlarını çözer.

-İncir, yüksek derecede potasyum içerir. Potasyum ise tansiyonun dengelenmesinde önemlidir. Bu nedenle günlük incir tüketimi kişide tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyon nedeniyle oluşabilecek hastalıklardan korur.

-İncirin antioksidan özelliği taşıması aynı zamanda cilt sağlığı ve bakımı için mükemmel öneriler sunmaktadır. Taze incirin püre şeklinde yüze 20 dakika boyunca uygulanması cildi besler ve temizler. Özellikle sivilce sorunlarını giderme açısından çok etkilidir. Ayrıca cildin daha genç görünmesini sağlar.

-Özellikle kış aylarında soğuk algınlığında oluşan boğaz ağrılarında etkilidir. Bir kuru inciri, bir kaşık balla ve bir bardak ılık su karıştırarak tükettiğinizde boğaz ağrıları büyük ölçüde giderilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir