Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Karabaş otunun faydaları nelerdir?

Karabaş otunun faydaları nelerdir?

Karabaş otu, lavanta olarak da bilinmektedir. Yaygın biçimde Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Yaprakları dikdörtgen ve yeşildir. Çiçekleri ise hoş kokulu mavidir.

Karabaş otu çok eski dönemlerden beri özellikle ruh ve sinir ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bağ ağrısı ve güneş çarpmalarında yaygın biçimde kullanılır. İkinci Dünya Savaşı’nda yaralarının tedavilerinde kullanılmıştır.

Karabaş Otu, A ve C vitamini yanı sıra demir ve kalsiyum içermektedir. Bu özelliğinin vasıtasıyla birçok açıdan sağlığa katı sağlar.

Karabaş Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu, daha çok vücudun dış bölgesine fayda sağlamakla beraber kısmen iç organlara da bazı faydaları bulunur. Özellikle ruh ve sinir sağlığında olumlu etkileri ön plana çıkmaktadır. Karabaş otu, saç ve cilt sağlığının yanı sıra doğal bir parfüm olarak da kullanılmaktadır.

karabas otunun faydalari nelerdir

Cilt Sağlığına Faydaları

Cilt sağlığına çok geniş bir alanda fayda sağlamaktadır. Birçok cilt rahatsızlığını ortadan kaldırma özelliği bulunur.  Bu özellikleri nedeniyle kozmetik ve cilt bakımı ürünlerinde yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Karabaş otu, ayrıca akne tedavilerinde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde oluşan kızarma ve şişliklere karşı etkilidir. Egzama hastalığı için de çok başarılı sonuçlar verir ve kaşıntıları rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.

Karabaş otunu yaraları dezenfekte eder ve iyileşme sürecini hızlandırır. Bunun yanı sıra ciltlerde ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve cilt üzerinde etkilenen bölge 2-3 damla karabaş yağı damlatılarak masaj yardımıyla uygulanması birçok cilt rahatsızlığının iyileşmesini sağlayabilir.

Karabaş otu cilt, deri ve vücutta yer alan mikropları ve kötü bakterileri etkisiz hale getirebilir. Doğal parfüm olarak kullanılması sinir sistemi açısından olumlu etkiler yapabilir. Kanamaların durmasına yardım eder.

Kan Sağlığını Korur

Karabaş otu tomurcuklarını bir bardak kaynatılmış suya koyun ve sonra demlemeye bırakın. Bir saat sonra için. Bu uyguluma kan hücreleri sağlığı açısından önemlidir. Kanda oksijen taşıyan hücrelerin kuvvetlenmesini sağlar.  Aynı karışımı daha fazla hazırlayarak sabahları yüzünüzü yıkamanız cilt sağlığınızın korunmasına katkı sağlar.

karabas otu

Yanıklara İyi Gelir

Yanıkların tedavisinde kullanılabilir. Bunun için ise etkilenen kısma 1-2 damla karabaş otu yağı damlatıp masaj yapmanız yeterli olacaktır. Bu işlem aynı zamanda ellerde ve derinin diğer kısımlarında meydana gelen çatlak sıkıntılarına da iyi gelmektedir. Aynı zamanda dudaklarda oluşan çatlakları da giderebilmektedir.

Böcek ısırıklarının için de bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Lavanta tomurcuklarını direkt biçimde fazla oranda olmamak şartıyla cilde uygulamak mümkündür ve aşırı çatlaklarda doğal bir tedavi uygulaması olabilir.

Saçlara Faydası

Karabaş otunun saç sağlığına da ciddi anlamda katkı sağlar. Özellikle saç dökülmelerine karşı etkilidir, ve saçların yumuşamasını sağlar, doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek sıkıntısının çözülmesine yardım edebilir, bit sorunlarına karşı etkili olur. Kuru kafa derisi sorunlarını yok edebilir, saçın uzamasını teşvik eder ve genel olarak saç sağlığını korur.

Uyku Sorununu Giderebilir

Karabaş otu çok fazla miktarda esansiyel yağlar içermektedir. Bu yağlar genellikle ruh ve sinir sağlığı için iyi gelmektedir. Bu nedenle akşam yatmadan önce yastığınıza ya da elbisenize belli bir miktar sürmeniz yeterli olacaktır.

Depresyon ve Strese Karşı Korur

Karabaş otunun barındırdığı esansiyel yağlar sakinleştirici etki yapar ve sinir sitemi açısından çok etkilidirler. Bu nedenle odanızın bir köşesinde kavanozda Karabaş otu yetiştirmeniz ruh sağlığı açısından yararlıdır. Karabaş otunun etrafa yayacağı koku ve aroma depresyon sıkıntılarının çözülmesine yardımcı olabilir.

karabas otu cayi

Baş Ağrısına İyi Gelir

Karabaş otunun migren hastalıklarına ve baş ağrısına iyi geldiği düşünülmektedir. Karabaş otunun boyun kısmına ve kafa etrafına uygulanması migren ağrısı dahil kafa etrafında oluşan ağrıları giderebilir.

Sindirime Yardımcı Olur

Karabaş otunun tomurcuklarından elde edilen çayın tüketilmesi genel olarak sindirim sistemi sağlığı için yararlıdır.  Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık sıkıntısını giderir, hazımsızlığı giderebilir, gaz sıkıntılarına etkili bir çözüm üretebilir

Kas Ağrılarını Giderir

Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan ve strese çok iyi gelen Karabaş otu, ayrıca fiziki, mental yorgunlukları giderme özelliği vardır. Fiziki şartlardan dolayı oluşan kas yorulmalarını giderir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir