Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Muzun faydaları nelerdir?

Muzun faydaları nelerdir?

Muz, doğanın bize sunduğu lezzetli aperatif  yiyeceklerinden biridir. Muzu bu kadar değerli kılan diğer besinlerde olduğu gibi içerdiği zengin vitaminler, besinler ve sağlığımıza katkı sağlayan diğer elementlerdir.

Genellikle muzun içi yendikten sonra kabuğu atılır. Ama muzun kabuğu da birçok bakımdan ve özellikle cilt hastalıklarına yararlıdır. Bunun yanında dişleri ve diş etlerini güçlendirir, ciltte ve göz kapaklarında çıkan kara lekelere karşı etkili olur.

Muz, zengin miktarda kalori, sodyum, protein, magnezyum, potasyum, A, E, K  ve C vitaminlerini içerir.

Muzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Muz tüketmemiz için birçok neden sayabiliriz. Böbreklere iyi gelir, kanserle mücadelede metobolizmaya yardımcı olur, bağırsaklara faydalıdır, sindirime yardımcı olur, cilt sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur, ülserlere faydalıdır. Bunun yanında içerdiği zengin elementler ve vitaminlerle birçok hastalığa karşı bünyeyi kuvvetlendirmektedir.

Günlük ortalama bir tane muz tüketimi, ilerde yakalanma riski olan birçok önemli hastalıktan bizi korumaktadır.

muzun faydalari

Kan Basıncını Dengeler

Yapılan birçok araştırma sonucunda muzun kan basıncını dengelediğini ortaya çıkartmıştır. Kan basıncının düzenlenmesinde büyüki rol oynayan muz bu sebeple dolaylı açıdan kalp sağlığına yardımcı olur. Kan basıncını düzenli bir biçimde sağlayan potasyum muzda yeterince vardır, barındırdığı zengin potasyum nedeniyle ayrıca inme ve felçe karşı koruma sağlar. Muzun felç ve inmeleri yaklaşık %40 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.

Böbrekler İçin Faydalıdır

Potasyum bakımından zengin olan muz, kişide oluşan böbrek taşlarının düşürülmesinde yardım edebilir. Kalsiyum tüketimini azaltarak aynı zamanda kırılgan kemik yapısının ortaya çıkmasını engeller.

Muz Enerji Verir

Tenis maçlarını izlerken verilen molalarda muz yiyen sporcular mutlaka görmüşsünüzdür. Muz profesyonel sporcuların düzenli biçimde tükettiği besinler arasında yer alır. Günlük tüketeceğiniz bir tane muz ile vücudunuzu daha güçlü ve enerji dolu hale getirebilmeniz mümkündür.

muz yararlari

Sindirime Yardımcı Olur

Muz çoğu insanın yeterince almadığı diyet lifi deposudur. Muz, kabızlık sorunları için de sağlıklı bir tercihtir. Bunun yanı sıra mide ekşimelerine faydalıdır.

Ülsere İyi Gelir

Düzenli olarak muz tüketimi ülsere karşı vücudu korur. Özellikle hidroklorid aside karşı olarak midede kalın bir koruyucu tabaka sağlar. Ama bazı uzmanların midede bazı bakteriler açısından zararlı olduğu için muzun ülseri harekete geçirdiği yönünde iddiaları var. Bu nedenle mide ile ilgili sorun yaşayanlar ve bu nedenle ilaç kullanmak zorunda olan kişiler tüketmeden önce doktorlarına bilgi edinmelidir.

Kan İçin Yararlı Vitaminler İçerir

Muzun içerdiği zengin orandaki B6 vitamini kan açısından çok yararlıdır. Bu vitamin kanda sağlıklı ve doğal bir biçimde hemoglobin oluşmasını sağlar.

Cilt Sağlığını Korur

Muz, cilt hastalıklarını giderme noktasında da yararlıdır. Muz, derilerde oluşan sedef ve akne gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kanserle Mücadele Eder

Tam olgunlaşmamış muzun kişide kanser hücrelerine karşı etkili savunma olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kanda yer alan beyaz kan hücrelerinin sayısının daha fazla artmasında etkili rol oynar.

dilim muz

Strese Karşı Etkili Olur

İçerdiği birçok değerli madde vasıtsıyla stresi azaltacak seretonin oranını düzenler. Bu şekilde vücudu strese karşı daha fazla dayanıklı hale getirir.

Tansiyonu dengeler

Vücut  için en önemli maddelerden biri de potasyumdur. Bu madde muzda yeterince bulunur. Potasyum, kişide tansiyonun dengelenmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Göz Sağlığına Faydaları

Genellikle A, C ve E vitaminleri barındıran bütün besin maddeleri göz sağlığı açısından faydalıdır. Muz bu vitaminleri bol oranda içererek gözleri yakalanması muhtemel rahatsızlıklardan korur.

Çocukların gelişimine katkı sağlar

Birçok yararının dışında içerdiği besinler vasıtasıyla çocukların sağlıklı gelişmesine yardım eder. Aynı zamanda balla karıştırılıp tüketildiğinde çocuklarda öksürüğü ve ateşi azaltır.

muzun cocuklara faydasi

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir