Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten bitkisinin tohumları yaklaşık 50-100 santim uzunluğundadır. Keten tohumu genellikle Akdeniz iklimini sever. Uç bölgelerinde sivri yaprakları vardır ve mavi renkli çiçeklere sahiptir. Yaz ayları boyunca meyvelerini vermeye başlar ve meyvenin yanı sıra iki  tane tohum vermektedir. Keten tohumları birçok bakımdan sağlığa faydalıdır. Keten tohumlarının barındırdığı birçok mineral ve vitaminler bulunur. Keten tohumunun şekli yassı, oval ve serttir.

Keten tohumu C, E, K vitaminleri içerir. Ayrıca, bakır, kalsiyum, demir bakımından zengindir. Keten tohumu tam bir magnezyum kaynağıdır.  Bunun dışında Omega 3 yağları bakımından çok zengindir. Bu nedenle keten tohumu özellikle kilo vermeye çalışan kişilerin ve vejeteryanların başlıca tükettiği besinler arasında yer alır.

keten tohumu

Keten Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Sağlığına Katkısı

Keten tohumu barındırdığı diyet lifleri sindirim sitemi açısından çok faydalıdır. Keten tohumunun bol oranda içerdiği diyet lifleri, bünyenin sindirilmesi zor olan besinleri daha kolay şekilde sindirilmesini sağlar ve bu da sindirim sistemin çok fazla yorulmasına engel olur. Bu özelliği nedeniyle keten tohumu bağırsakların düzenli ve sağlıklı biçimde çalışmasına yardımcı olur. Keten tohumunun barındırdığı bol miktardaki diyet lifleri aynı zamanda erkeklerde prostat kanseri ve kadınlarda ise meme kanserine yakalanma tehlikesini azaltır.

Kalp Sağlığını Korur

Keten tohumu etkili bir antioksidan özelliği taşır. Bu özelliği, keten tohumunun kolesterolü sağlıklı bir oranda tutmasını sağlar. Kan şekerini düzenler. Dolaylı olarak damar ve kalp sağlığını korur. Yüksek kolesterolden ve kan şekerinden oluşabilecek  kalp rahatsızlıklarını engeller.

Genel anlamda sebze, meyve ve kepekli tahıllar zengin bir diyet kaynağıdır. Bu tür besinler felç ve kalp hastalıkları risklerini azaltırlar. Düzenli şekilde keten tohumu tüketmek iyi kolesterol seviyesini arttırır ve kötü kolesterolü düşürür.

Metabolizmayı Güçlendirir

Keten tohumu bünyenin genel anlamda düzgün çalışması açısından gerekli olan B vitamini, magnezyum ve manganezi bol oranda içermektedir. Bu vitamin ve elementler vasıtasıyla genel anlamda bünyenin sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlar. Aynı zamanda iskelet ve kemik sağlığında keten tohumu önemli rol oynar.

tohum

Kadın Hormonlarını Dengeler

Keten tohumu kadın hormonunu düzenleyen bir madde olan lignans maddesini bol oranda içermektedir. Bunun yanı sıra aynı madde menopoz semptomlarını azaltır ve doğurganlığı arttırır. Bu maddenin meme kanserini engelleyici özelliği de bulunur.

Menopoz Sorunlarını Yok Eder

Son zamanlarda yapılan araştırmalar keten tohumunun menopoz sorunları açısından şifa olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra vajinal kuruluk tedavisi için önemli bir şifa kaynağı olabilir. Dolaylı şekilde bu sorunlardan meydana gelen sinir bozukluklarını ortadan kaldırmaya yardım eder.

Yüksek Kolesterolü Dengeler

Keten tohumunun barındırdığı bol orandaki Omega 3 ve Omega 6 kolesterole olumlu etki yapmaktadır. Keten tohumunun bol oranda içerdiği bu yağlar nedeniyle iyi ve kötü kolesteroller sağlıklı düzeylerde korunabilir.

Kanserle Mücadeleye Etkisi

Keten tohumunun içerdiği maddenin kanser çeşitlerini önleyici özelliğinin olduğu söylenmektedir. Bu konuyla ilgili hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar bu maddenin kansere sebep olan hücreleri ve tümörleri yok ettiğini ortaya koymuştur. Fakat bununla ilgili insanlar üzerinde nasıl türde bir etki yaptığı kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Diyabet Sorunlarına Yararı

Günlük olarak tüketimi çok ilerlememiş ve şiddetli olmayan diyabet sorunlarını ortadan kaldırabilir.  Bunun yanı sıra kan şekerini sağlıklı oranda tutmaya yardımcı olur.

keten

Bağışıklık Sistemini Kuvetlendirir

Keten tohumunun bol oranda içeridiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri ile bol orandaki alfa-linolenik asit, vücut için bağışıklık sisteminin zararlı maddelerle mukavemetini kuvvetlendirir.  Bu nedenle düzenli biçimde keten tohumu tüketimi genel olarak bütün vücudu korumamızı sağlar.

Kabızlık Sorununa Çözer

Keten tohumu hiçbir olumsuz etkisi olmadan kabızlık sorunu giderebilmektedir. Çok iyi bir müshil görevi yapar. Bu özelliği sebebiyle kilo sorunu olan kişiler açısından önemli bir şifa kaynağıdır. Vücutta bulunan gereksiz yağların eritilmesi yanı sıra bağırsakları çalıştırarak kilo vermeye yardım eder.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Keten tohumunu tüketilir hale getirmek için havanda iyice ezdiğiniz bir çorba kaşığı keten tohumunu, iki büyük bardak suya koyun ve iyice ezin. Daha sonra elde edilecek toz halindeki keten tohumunu 8-10 dakika boyunca suda kaynatın ve soğuduktan sonra için.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir