Anasayfa / Güzellik / Zeytinyağı Saçı Uzatır Mı?

Zeytinyağı Saçı Uzatır Mı?

Kolay şekil alan hacimli, parlak ve sağlıklı saçlar hepimizin hayalidir. Fakat ne yazık ki buna doğuştan sahip olan kişilerin sayısı oldukça az. Hatta yıllar geçtikçe kullanılan ilaçlar, yaşanan hastalıklar, saç boyası, hava kirliliği gibi ürünler var olan saçların çok daha da kırılgan zayıf ve sağlıksız görünmesine sebep olabiliyor.

Tüm bu olumsuz olan etkilerden korunmak istiyorsanız eğer zeytinyağı gibi doğal olan ürünleri kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, düzenli bir şekilde kullanıldığında saç ve saç derisini yumuşatarak doğal parlaklık verir ve kırılmalara karşı da saçı güçlendirmektedir.

Saçların Uzaması ve Saç Kökleri

Saçların uzamasında ne gibi ürünlerin yararı olabileceğini belirlemek için öncelikle saçların nasıl uzadığını bilmekte yarar var. Saç kökleri doğumdan çok önce oluşmaktadır ve doğumdan sonra da yeni kök oluşmaz.

zeytinyaği faydasi

Saçın uzadığı süre de bellidir ve hayat boyu eğer herhangi bir sağlık problemi yaşamazsak bu periyot hep aynı kalmaktadır. Fakat belirli yaşlardan sonra da bir miktar yavaşlayabilir. Saçların büyümesi, saç folikülünün tabanında başlamaktadır. Saç derisinde olan sebum birikmesi bu süreci yavaşlatabiliyor. Ayrıca yetersiz beslenme sebebiyle ortaya çıkabilecek olan vitamin eksiklikleri de saçın daha zayıf ve yavaş uzamasına sebep olabilir. Günde 50 ile 100 arası olan saç teli dökülmesi normal sayılmaktadır.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin ana sebebi genetik mirastır. Birinci derece akrabalarınızda saç dökülmesi varsa eğer sizde de olma olasılığı oldukça yüksektir. Fakat saç dökülmesinin tek sebebi bu değildir. Saç derisinde oluşan cilt hastalıkları, yüksek stres çeşitli ilaçlar ve kaygı, alkol ve sigara tüketimi, yetersiz beslenme gibi sorunlar saç dökülmesine yol açabilir. Ayrıca düzenli olarak saç maşası kullanmak ve saç boyamak uzun bir dönemde saçların yıpranarak dökülmesine sebep olabilir.

zeytinyaği

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı, tarih boyunca hem kadınlar hem de erkekler tarafından daha sağlıklı saçlar ve saçları güçlendirmek için kullanılmıştır. Saç derisini ve saç tellerini yumuşatmak, saç dökülmesini yavaşlatmak, saçlara çok daha kolay şekil verebilmek için bu doğal yağdan yararlanabilirsiniz.  Zeytinyağı harici olarak kullanılabilir ya da yemeklerle beraber tükettiğiniz zeytinyağı miktarını da arttırabilirsiniz.

Harici olarak kullanmak istiyorsanız eğer yapmanız gereken işlem de çok basit. Haftada 1-2 kere zeytinyağı ile saç derisine masaj yapmak ve de kökten uca sürerek 20-30 dakika bekletmek. İsterseniz yağın daha çok hoş kokulu olması ve saça olan etkisini arttırmak için bir kaç damla biberiye yağı, lavanta yağı,  sedir yağı veya adaçayı yağı da ekleyebilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Pratik Güzellik Bilgileri**

Bayanlar bu habrrimiz  tam size göre ..Hızlı yağlanan saçlara, uzun sürede kuruyan ojelere, kurumuş ciltlere her …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir