Anasayfa / Yaşam / Limonlu Farklı Yöntemlerle Evinizde Kullanın

Limonlu Farklı Yöntemlerle Evinizde Kullanın

Limonu hem hoş kokusu, gerek salata soslarına ve hafif tatlılara kazandırdığı karakteristik tadıyla bol C vitamini içermesi sebebiyle çoğumuz çok seviyoruz. Bu yazımızda limonu daha ziyade temizlik alanındaki yardımcınız olarak birbirinden farklı kullanım şekilleriyle tanıtacağız.

Mikrodalga Fırınınızı Limonla Temizleyebilirsiniz

Mikrodalga fırınınızın içine bir kaba su koyup yerleştirin ve dilimlediğiniz limon parçalarını da bu suyun içine koyarak, fırınınızı da yüksek sıcaklıkta çalıştırın.

Fırının camında olan buharlar görünceye kadar ısıtma işlemine devam etmelisiniz. Su dolu olan kabı 15 dakika boyunca fırının içinde bırakın. Sonra fırınınızda sabitlenmiş olan yağ ve yemek artıklarının büyük bir kolaylıkla silindiğini göreceksiniz.

Çöp Öğütücünüzü olan Kötü Kokulardan Arındırın

Birkaç parça limon kabuğunu çöp öğütücüye koyun sonra soğuk su dökün. Bu sayede öğütücünüzden gelmiş olan kötü kokuları da giderebilirsiniz.

limon

Çarşaflardaki ve Masa Örtülerindeki Lekelerden Kurtulun

Bu önerimizi çok hassas olan kumaşlarınızda bile güvenle kullanabilirsiniz. Anneannenizden kalmış dokuma kumaşlardaki ve masa örtülerinizde sabitlenmiş lekeleri arındırmak için limon yardımınıza koşar.

Bir miktar limon suyu ile tuzu karıştırarak sabit olan lekelerin üzerine dökün ve yarım saat kadar bekletin. Daha sonra ise sirkeli ılık su ile kumaşı durulayın.

Kesme Tahtasındaki Lekeleri Limonla Çıkarın

Özellikle beyaz renk plastik kesme tahtalarında bulunan, bıçak yarıklarının arasındaki sabitlenmiş lekelerden eminim hepimiz muzdaripizdir. Bunları gidermek için de ikiye kesmiş olduğunuz limonu kesme tahtasındaki lekelerin üzerine sürtebilirsiniz.

Daha güçlü bir temizlik için de limonu sürmeden öncelikle tahtanın üzerine karbonat ve tuz serpebilirsiniz. Lekeler çok inatçı görünüyorsa eğer tahtanızı durulamadan bir gece önce bekletebilirsiniz.

 Kumaşlardaki Pas Lekeleri ile Vedalaşın

Kumaşlardan hiç çıkmayacağını sandığımız pas lekelerinden de limon yardımı ile kurtulabilirsiniz. Pas lekesinin üzerine limon suyu ve tuz karışımını dökerek güneşte kurumaya bırakabilirsiniz. Leke yok olana kadar da karışımı kumaşın üzerine tekrar tekrar dökün.

Kararmış Pirinçlerinizi Limonla Parlatın

Evinizde bulunan eşyalarınız zamanla kararabilir. Bunları yeniden parlatmak için de kararmış olan bölümlerin üzerine önce biraz tuz serpin, sonra limon suyuyla ıslatmış olduğunuz süngerle hafif bir şekilde ovalayın. Daha sonra ise su ile durulayıp pirinçlerinizi iyice kurulayın.

Krom Armatürlerinizi Parlatın

Mutfak ve banyoda bulunan krom armatürlerinizi, yarım limon ile ovalayıp üzerlerindeki kireç gibi artıkların yarattığı lekeleri gidererek parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

limon

Tişörtlerinizdeki Ter İzlerini Limonla Temizleyin

Koltukaltlarında ter lekeleri oluşan tişörtlerinizi, çamaşır makinesine atmadan önce lekeli olan bölgeleri limon suyuyla çitileyin.

Bahçenizde Olan Yabani Otlardan Kurtulun

Kontrolünüz dışındaki bahçenizde çıkan yabani otlardan kurtulmak için, bu otların üzerine limon suyu sıkın. Bunu yaparken de almasını istediğiniz bitkilerin üstüne limon suyu gelmemesine dikkat etmelisiniz çünkü limon suyunda olan asit, bitkilere zarar vererek onları yok edebilir.

Limonla Evinizi Hoş Bir Kokuyla Nemlendirin

Evinizdeki kuru havayı nemlendirmek istiyorsanız eğer bir cezve suyun içine, limon dilimleri koyun ve ocakta ısıtın. Böylece hem evinize hoş bir koku yayılacak hem de evin havası nemlenecektir.

Peynir Rendenizi Temizleyin

Peynir rendesinde oluşan artıkların bir türlü tam çıkmadıklarından şikayetçiyseniz eğer, bir de limonu denemizde fayda var. İkiye kestiğiniz limonu, rendenize sürterek bu kalıntılardan tamamen kurtulabilmeniz mümkün.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir