Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Meyan Kökünün Yararları Nelerdir?

Meyan Kökünün Yararları Nelerdir?

Meyan kökü kozmetik ürünlerinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni cilt ve saç sağlığına çok yararlı olmasından kaynaklanıyor. Meyan kökü çok eski dönemlerden itibaren alternatif tıp tarafından yaygın biçimde hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Meyan kökü yaklaşık 2 metre uzamaktadır. Çok fazla oranda madde içerir ve bunlardan bazıları, flavonoidler, uçucu yağlar, bitki sterolleri, chalcone, kumarinler, glikositler, asparagines, anetol ve glisirizik asittir. Meyan kökü birçok sağlık koşulları bakımından rahatlama sağlar.

Meyan Kökünün Sağlığa Yararları Nelerdir?

Cilt Sağlığına Yararları

Meyan kullanımı cilde çeşitli faydalar katar. Cilt sağlığını korur, cildin parlak görünüm kazanmasına yardım eder. Meyan kökünü kaynatıp ılımasını bekleyin ve ardından 15 dakika cildinize uygulayın. Uygulama sırasında meyan köküne birkaç damla badem yağı da ekleyebilirsiniz.

meyan kökü faydasi

Düzenli biçimde meyan kökü kullanımı ciltteki koyu lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda düzenli olarak meyan kökü çayı tüketmek cildin sürekli nemli kalmasını sağlar ve esnek cilt yapısı oluşturur.

Meyan kökünün antioksidan özelliği içermesi cilt sağlığına geniş bir alanda fayda sağlamaya yardımcı olur. Cilt üzerinde oluşan kaşıntı, beyaz döküntüler, kırışıklık, çatlama gibi sıkıntıları giderir. Bunun için meyan kökünün kaynatıp ılık halde pamuk aracılığı ile cilde uygulamanız yeterlidir.

Ayrıca meyan kökü, egzama ve sedef gibi ciddi ve tedavisi uzun süren cilt hastalıklarına iyi gelir. Cildi yağlardan ve ölü hücrelerinden temizler.

Saç Sağlığına Yararları

Meyan kökü kolin, protein, flavonoidler, fitoöstrojen, B vitamini kompleksi, potasyum, fosfor, uçucu yağlar ve aminler gibi maddelerle doludur. Bu özelliği nedeniyle cilt dışında saç sağlığı açısından da çok önemli bir şifa deposudur. Meyan kökü genel olarak saç sağlığına çok yararlıdır.

Saçların dökülmesini önleyebilir. Meyan kökünü kaynatıp elde edilen su ile saçınızı yıkamanız, kırılgan ve hasarlı saç yapısını sağlıklı hale getirebilmektedir. Bunun yanı sıra kepek sıkıntısı giderebilir. Aynı zamanda kafa derisi sağlığı açısından da faydalıdır.

Ağrı Gidericidir

Meyan kökünün kaynatılarak elde edilen suyu ve meyan kökü çayı ağrıların yatıştırılmasına yardım eder. Özellikle eklem ağrılarının azaltılmasında etkili bir besindir.

Depresyona ve Sinire İyi Gelir

Meyan kökünün anti depresan özelliği bulunur. Adrenal bezleri üzerinde meyan kökünün yapıcı etkisi vardır.  Sinirlilik ve yorgunluk sıkıntılarını ortadan kaldırır ve sinir sistemine olumlu etkiler yapar.

meyan kökü

Karaciğer Sağlığını Korur

Meyan çayının karaciğeri kuvvetlendirici özelliği vardır. Günlük bir fincan meyan çayı tüketmek karaciğer hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır.

Soğuk Algınlıklarına Çare Olur

Meyan kökünden yapılan çay ayrıca soğuk algınlıklarından kaynaklanan rahatsızlıklara iyi gelir. Öksürük, grip, nezle gibi rahatsızlıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar ve bu rahatsızlıklara karşı metabolizmayı kuvvetlendirir.

Diyabete İyi Gelir

Şeker hastalarına meyan kökü çayının iyi geldiği düşünülmektedir. Diyabet hastalığıyla mücadele eden insanlar tüketecekleri içecekler listesine alabilirler.

Kan Basıncı ve Kalp Sağlığına Yararlıdır

Günümüze kadar yapılan birçok araştırma meyan kökü çayının kolesterole karşı iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Buna bağlı olarak da kalp sağlığına olumlu katkıda bulunur. Ayrıca damarlarda plak oluşmasını engeller.  Bunun yanı sıra kan basıncını sağlıklı bir düzeyde tuttuğuna inanılır. Düzenli olarak meyan kökünün tüketilmesi aynı zamanda kas ve mide ağrılarını da giderebilir.

meyan

Mide Sağlığını Korur

Meyan kökünün barındırdığı maddeler mide sağlığını korur. Kabızlığı sorununu giderir. Midede bakterilerin neden olduğu enfeksiyon rahatsızlıklarından etkilenmesine müsaade etmez. Özellikle mide ile ilgili sorunların giderilmesi açısından önemli rol oynar.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Meyan kökü çayı kilo vermede etkilidir. Eğer kilo vermek istiyorsanız meyan kökü çayı tüketmenizde yarar vardır. Günde bir fincan meyan kökü çayı içmeniz kilo verme noktasında büyük katkı sağlar.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir