Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Ülsere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Ülsere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Mide ülseri, midenin zarında ve dokusunda meydana gelen ve tahriş olmaya açık iltihaplı yaralardır. Ülserin tipik belirtileri ise baş ağrısı, karın ağrısı,  kusma ve mide bulantısıdır.

Milyonlarca insanı etkileyen ülser tedavisinde, doktorunuzca belirlenen ilaçları kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda bu iltihaplı yaralara zarar veren yiyeceklerden de kaçınmalı ve yaraların iyileşmesine yardımcı olan besinleri tüketmelisiniz. Ülser belirtileri tükettiğiniz besinlere göre şiddetlenebilir.

Mide ülseri için uzmanlar, K vitamini bakımından antioksidan meyveleri, zengin gıdaları,  sebzeleri ve lifli besinleri önerir.

ülser

Mide Ülserine Faydaları Besinler

Lifli Gıdalar

Lifli gıdalar sindirim sırasında besinlerin parçalanması için salgılanmış olan hidroklorik asidi kontrol altında tutar ve ülser yaralarının bu asit sebebiyle tahriş olmasına engel olur. Besin lifi açısından zengin olan meyve, sebze ve tam tahıllı ekmekler ülserin belirtilerini hafifletmek ve genişlemesini engellemek için kullanılabilir.

K Vitamini

K vitamini, ülser tedavisi için gerekli vitaminler arasında ilk sırada yer alır. Açık yaraların kanamasını önleyen ve yaranın bulunmuş olduğu mide zarını iyileştirici özelliği ile ülser tedavisi sürecini kısaltmaya yardım eder. K vitamini bakımından zengin olan ıspanak, lahana, avokado, kuşkonmaz, aspir yağı, soya, çavdar unu ve yonca gibi gıdaları beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

Flavonoidler

Flavonoid içeren besinler ülseri önlemeye ve yaraların iyileşmesine yardım edebilir. Peptik ülser oluşumundan sorumlu olan  “Helicobacter pylori” nin çoğalmasını ve yayılmasını engelleyen flavonoidler, en çok soğan, sarımsak, elma ve kereviz gibi yiyeceklerde bulunur. Bu besinleri düzenli olarak tüketerek mide zarının zayıflamasını ve de ülserin genişlemesini engelleyebilirsiniz. Fakat özellikle sarımsak ve çiğ soğanın çok dokunduğu ülser hastaları da bulunur. Dokunduğu takdirde bu besinleri almayı kesinlikle sürdürmemelisiniz.

avokado

Mide Ülserine Zararlı Olan Besinler

Yağlı Yiyecekler: Süt ürünleri, yumurta,  tavuk kanadı, fastfood ürünleri, işlenmiş etler, patates cipsi, krakerler, sığır eti ve pastane ürünleri gibi doymuş yağ içeren besinler mide ülserini şiddetlendirebilir.

Eskilerde olan sütün ülsere iyi geldiği inanışı şimdi artık geçerliliğini kaybetmiş olmakla beraber süt, mide asidini arttıran ve gaz yapan besinler arasında yerini almıştır bile. Sütün verdiği rahatlama geçici ve çok kısa sürelidir. Kısa rahatlama ardından da mide asidinde artış yaşanabilir. Genelde kızartma ürünlerinde kullanılan trans yağlar da mide ülseri şikayeti olan kişilere tavsiye edilmemektedir.

Trans ve doymuş yağ içeren besinler sindirimi zorlayarak sindirim sisteminin besinleri parçalamak adına daha fazla mide asidi salgılamasına sebep olur. Daha fazla yağ asidi de açık, iltihaplı ülser yaralarında büyümeye ve tahrişe yol açabilir.

Alkol: Teknik olarak gıda maddesi olmamakla beraber aşırı alkol tüketiminin de ülser belirtilerini şiddetlendirebileceği bilinmektedir. Ülser ve alkol arasındaki bağ bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa bile alkol tüketen bireylerde daha çok mide ülseri görülmektedir. Alkol aynı zamanda ülser yarası bulunmayan midelerde, mide astarına zarar vererek tahrişe de yol açabilir.

Kafein: Daha çok kahve ile ilişkilendirilen fakat siyah çay, yeşil çay, kolalı içeceklerde de bulunan kafein, mide asidini arttırarak ülser belirtilerinin şiddetlenmesine ve yaraların tahriş olmasına sebep olabilir.

kahve

Diğer Beslenme Önerileri

Doğru beslenme ile önemli bir ölçüde tedavi edilebilen mide ülseri, aynı zamanda yanlış beslenme ile ilerleyip mide kanamasına kadar varan ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden eğer ülseriniz varsa kendinize bir diyet listesi belirleyin ve bu listeye bağlı kalın.

Yukarıda uzmanların önermiş olduğu besinlere yer vermeye çalıştık. Şimdi de genel olarak ülseri olanlara tavsiye edilmeyen besinlere bir bakalım.

Limon, portakal, greyfurt, domates, ıhlamur ve domates sosu gibi asitli besinler ülseri tetikleyebileceği için dikkatli tüketilmelidir. Alkol, kahve ve diğer kafeinli içeceklerden de kaçınılmalıdır.

Dondurma, ekşi krema gibi fazla asit ve sindirim enzimi salgılanmasına sebep olan süt ürünleri de iyileşme sürecini yavaşlatabilir.

karabiber

Karabiber, toz biber, acı biber, nane, pul biber, tarçın gibi baharatlar olabildiğince az tüketilmelidir. Gazlı içecekler ve çikolata ülseri olan kişilere önerilmez. Gün boyu öğünlerinizi bölerek sindirim sisteminizi rahatlatabilir ve mide asidini de kontrol altında tutabilmeniz mümkün.

Besinleri kızartma yerine haşlama olarak tüketmek çok daha kolay sindirilmelerine yardımcı olur. Mide ülseri aşırı stres bakteri ve yanlış beslenme sebebiyle oluşabileceği gibi aşırı aspirin kullanımı da mide ülserine yol açabilmektedir.

İlaç kullanmaya başlamadan önce kesinlikle yan etkileri hakkında bilgi almak için doktorunuza danışmalısınız. Başka bir rahatsızlık için düzenli bir şekilde ilaç kullanıyorsanız eğer mide ülseriniz de varsa bunu doktorunuza söylemeyi unutmamalısınız.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir