Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Sağlıklı Atıştırmalık Kuru Meyveler

Sağlıklı Atıştırmalık Kuru Meyveler

Günlük koşuşturmalar içinde hepimiz küçük atıştırmalara ihtiyaç duyarız. Lif açısından zengin olan ve tokluk hissi sağlayan kuru meyveler bu zamanlar için iyi birer alternatif olabilir. Sağlık açısından da son derece faydalı olan kuru meyvelerin tatları taze olanlara göre daha yoğundur.

Kuru meyveler, taze meyvelerin içerdikleri su oranının yüzde onlara düşürülmesiyle elde edilirler. Bu kurutma işlemi kurumeyve2sonrası C vitamini dışındaki bütün vitamin ve mineraller muhafaza edilmiş olur. Kurutulmuş meyve alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise doğal yöntemlerle kurutulmaları ve kurutma işlemi sırasında tatlandırıcı kullanılmamış olmalarıdır. Meyveler arasında kurutmaya en elverişli olanlar armut, elma, kayısı, erik, vişne, dut ve üzümdür.

Meyve kuruları içerdikleri lif dolayısı ile bağırsakların çalışmasını düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. Kan basıncını dengeleyerek tansiyon ve kolesterolü düşürür. Yapılarındaki potasyumdan dolayı kalp kasları ve sinirlere faydalıdırlar. Bu sağlıklı atıştırmalıklar nefes darlığı, astım ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki etmektedirler.

Kurutulmuş meyvelerin ömrü taze meyvelere kıyasla daha uzundur. Vitamin, mineral ve içerdikleri lif dolayısı ile metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiplerdir. Günlük egzersizlerle beraber düzenli tüketilen kuru meyveler, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltırlar.

Kurutulmuş meyveler tüm bu özelliklerinin yanında içerdikleri şeker miktarı dolayısı ile tüketiminde aşırıya kaçmamanızı öneririz.

 

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bağışıklık Direncini Beslenme Nasıl Artırır

Genelde hepimizin beslenme konusunda düşündüğü ve doğru bildiği şeyler vardır. Bunların başında zamanında yemek yemenin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir