Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Tansiyona İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Tansiyona İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Yüksek tansiyon tüm dünyada yaygın bir şekilde görülen ve önlenebilir hastalıklar arasında yer alır. Beslenme yolu ile kan basıncını kontrol edebilir ve aynı zamanda yüksek tansiyonun tetikleyebileceği beyin, kalp, göz ve böbrek hastalıklarından korunabilirsiniz.

Tansiyonu düşürmek için tavsiye edilen besinler arasında meyve, sebze ve süt ürünleri ilk sıralarda gelmekle beraber sodyum tüketimini sınırlandırmak da tansiyonu sağlıklı düzeylerde tutabilmek adına uzmanlar tarafından önerilmektedir.

tansiyon

Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

Sebzeler

Sebzeler tansiyonu düşürmenin yanında içerdikleri potasyum, besin lifi, magnezyum ve diğer minerallerle birlikte genel sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olmaktadır. Her gün yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere, 2 veya 3 kase farklı renklerdeki sebzelerin, haşlanmış ve çiğ olarak tüketilmesi tansiyon hastalarına önerilir. Patates, brokoli, ıspanak, kabak, domates gibi sebzeleri, tansiyonunuzu düşürmek için kullanabilirsiniz.

Meyveler

Sebzeler gibi vitamin, lif ve mineral içeren meyveler de yüksek tansiyonu düşürmek için yardımcı olur. Elma, muz çilek, kavun, ananas, şeftali, mango ve turunçgiller yüksek tansiyonu dengelemek için en iyi seçenekler arasında yer alır. Taze meyve yerine eğer meyve suyu içiyorsanız, suyun taze sıkılmış olması ve şeker eklenmemiş olması önerilir.

Süt Ürünleri

Kalsiyum, damar tıkanıklığını önlemek için gerekli mineraller arasında yer alır. Kalsiyum bakımından zengin süt, yoğurt ve peynir gibi gıdaları günlük beslenmenize eklemeniz tansiyonu normal değerlere çekebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise tüketilen süt ürünlerinin az yağlı ya da yağsız olmasıdır. Süt ürünleri tüketemiyorsanız eğer doktorunuzdan besin takviyesi önerisi almanızda fayda var.

süt ürünü

 Tam Tahıllar

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan lif bakımından zengin olan kepekli ekmek, esmer pirinç, yulaf ve arpa gibi tam tahılları, beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

Şeker ve beyaz un gibi rafine karbonhidratlar yerine, tam tahıllı olan besinleri düzenli olarak tüketmek tansiyonu kontrol altına almanızı sağlar.

Balık

Protein, tansiyonu düşürmek için önemli bir olmasına rağmen proteinin hangi kaynaktan alındığı da oldukça önemlidir. Kaliteli protein kaynağı olarak ton, somon, mezgit gibi soğuk su balıklarını tüketmenizde fayda vardır.

Haftada en az 2 öğün balık tüketmek, vücudun ihtiyacı olan fakat vücut tarafından üretilmeyen omega yağ asitlerini de almanızı sağlayacaktır.

Kuruyemiş: Fındık, badem, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişler birer sağlıklı yağ kaynağı olarak her gün tüketilebilir.

Baharatlar: Aşırı tuz tüketimi, tansiyonu yükseltir. Yemeklerinizde tuz yerine, kurutulmuş baharatlar kullanıp, sodyumun da bu olumsuz etkilerinden korunabilmeniz mümkün.

baharat

Yüksek Tansiyon ve Beslenme

-Tansiyonu düşüren mucizevi bir yiyecek bulunmamakla beraber düzenli ve dengeli beslenme, tansiyon şikayetlerinizi büyük oranda azaltır. Mesela potasyum, vücutta sıvı düzenlenmesi de dahil olmak üzere birçok önemli fonksiyonun yerine getirilebilmesi için gereklidir.

-Yapılan çalışma ve araştırmalar potasyum bakımından zengin olan gıdaların tüketiminin, yüksek tansiyon hastalarında olan olumlu etkilerini ortaya koymakta.

-Potasyum içeren yoğurt, süt, avokado, kayısı, muz, kavun, nektarin, hurma, üzüm, tavuk, ton balığı, hindi, balık, havuç, fasulye, patates, kereviz, domates, yer kabak ve ıspanağı beslenmenize ekleyip yüksek tansiyon için gerekli olan potasyumu alabilirsiniz.

-Potasyum böbrek hastalarında diğer birtakım problemlere yol açabileceği için hem hipertansiyonu olanlar hem de böbrek hastalığı olanlar doktora danışıp alternatif bir yol izleyebilir.

tansiyon

-Kalsiyum eksikliği, hipertansiyonla ilişkilidir. Yüksek tansiyon için tavsiye edilen beslenme listelerinde magnezyum ve potasyumla beraber kalsiyum içeren besinler de bulunmaktadır.

– Cinsiyet ve yaşa göre gereken günlük olarak kalsiyum oranı değişmekle beraber tavsiye edilen doz da 310 ila 400 mg arasında olmaktadır. Yeterli miktarda kalsiyum almak için yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, badem, fasulye ve tofu tüketmenizde yarar var.

-Magnezyum, kan damalarını rahatlatır ve yüksek kan basıncının olumsuz etkilerine, tansiyonun yükselmesine karşı da koruma sağlamaktadır.

-Yeterli miktarda magnezyum için ıspanak, badem, mısır gevreği, patates, yer fıstığı, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi, börülce, yoğurt, pişmiş fasulye, kahverengi pirinç, buğday kepeği,  avokado, barbunya, muz, süt, yoğurt kepekli ekmek ve kuru üzümü öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir