Anasayfa / Seyahat / Vatikan’da İhtişamlı Bir Gezinti

Vatikan’da İhtişamlı Bir Gezinti

Çılgın bir kalabalıkla birlikte Hristiyanlığın merkezine ve dünyanın en küçük ülkesine hoşgeldiniz. Vatikan gezisinin herhangi biri için, inançlı bir hristiyan kadar heyecan verici olması mümkün değil ancak kesinlikle herkes için çok etkileyici. Her köşesine Hristiyanlık tarihinin tüm ögeleri bir şekilde sıkıştırılmış. Biraz araştırmayla gitmekte fayda var çünkü sayısız heykel ve resmin neyi temsil ettiğini bir şekilde anlayamıyorsunuz. Anlamından bağımsız sanatsal değeriyle de her parçasından çok etkilenilecek olsa da bilmekte fayda var.

vatikan gezilecek yer

San Pietro Meydanı’ndan içeriye girerken, bir dinin, tarihin, paranın, gücün olduğu kadar olağan dışı bir mimarinin ve sanatın da izlerini takip edeceğimizi hatırlamakta fayda var.

San Pietro Meydanı: Vatikan’la ilgili bütün görsellerde gördüğünüz geniş meydana nizami bir yoldan yürüyerek varıyorsunuz. Büyük bir kalabalık, herkes bir köşede fotoğraf çekiliyor, herkese yetecek kadar alan var. Meydan çevreleyen kolonların üzerinde farklı azizleri simgeleyen heykeller vardır. Vatikan seyahatinizde anlayacağınız en önemli şeylerden biri sayısız aziz var, hepsinin de kendine has önemleri var. Meydanın büyüklüğünde kendinizi küçük,  çevreleyişiyle de güvende  hissediyorsunuz, bu da dini bir yapı için başarılı olsa gerek.

vatikan meydanı

San Pietro Bazilikası: İçerisinde her köşesinden fırlayan gösterişli yapılar insanı etkiliyor. Hristiyanlık tarihinin gövde gösterisi bir nebze. Zamanla genişletilmiş restore edilmiş. Bir bütün olarak tasarlanmadığı ve her tarafında zamanla farklı yapılar eklendiğini siz de fark edeceksiniz. Dilerseniz kubbesine çıkıp manzarayı seyredebilir, kendinizi Papa gibi hissedebilirsiniz. Interrail zamanı, bütçe sınırlarında bize biraz pahalı geldiği için çıkmamıştık. Merdivenle 6 €, asansörle 7 €.

vatikan müzesi

Vatikan Müzesi: Müzeye girdiğiniz gibi Vatikan ülkesi sınırlarına da girmiş oluyorsunuz. İçeride enteresan kıyafetli Vatikan askerleri de dünyanın en rahat askerliklerinden birini yapıyor. Müze içindeki eserlerle olduğu kadar, iç mimarisiyle de  çok etkileyici. Duvarlar , tavanlar. işlemeler mükemmel. Giriş 16 €.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir