Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

D vitamininin en temel görevi vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olmak ve buna bağlı olarak da kemik gelişiminde önemli bir rol üstlenir. Özellikle de kemik gelişiminin devam ettiği büyüme çağında yeterli D vitamini almak, kemik dokusunun üretimi ve büyümenin yavaşlamaması açısından oldukça önemlidir. İlerlemiş D vitamini eksikliği, yetişkin bireylerde osteoporoz, çocuklarda da raşitizme yol açabilmektedir.

D vitamini bulunan gıdaları tüketmenin dışında, yeterli oranda bu vitamin için gün ışığından yararlanabilirsiniz. Çünkü insan vücudu güneş ışığını kullanarak, D vitamini üretme özelliğine sahiptir.

d vitamin kaynaği

D Vitamini Bulunan Besinler

“Hangi Besinlerde D vitamini bulunur?” sorusunun cevabından önce, D vitamini ile gün ışığı arasındaki bahsedelim. Bulutsuz bir günde dışarı güneşe çıkıp 10-15 dakika boyunca güneş ışığı almak, vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini oranını büyük ölçüde karşılamaya yeter.

Tabii ne kadar süre güneşte kalınması gerektiği kişinin cildinin rengine ve günün saatine bağlı olarak birkaç dakikalık farklılıklar gösterebilmektedir fakat güneş D vitamini için en önemli kaynaktır diyebiliriz. Bu sebeple D vitamini “gün ışığı vitamini” olarak anılır.

Burada altını çizebileceğimiz nokta D vitamini içeren gıdaları ne kadar sık tüketiyor olursanız olun, günde mutlaka 10-15 dakika, güneş kremi sürmeden önce güneşe çıkmanız çok önemli. Böylelikle yeterli miktarda D vitamini aldığınızdan da emin olabilirsiniz. Zaten D vitamini eksikliğinin en çok görüldüğü yerler güneşin yüzünü az gösterdiği, bulutlu ve yağışlı bölgelerdir. Bu arada güneşte kalma sürenizi uzatırsanız D vitamini üretimi açısından pek de bir yararı yok aksine cildiniz güneşten yanabilir ve birtakım cilt hastalıklarının önü açılabilir.

d vitamini

Vücudunuzun ne kadar büyük bölümünü güneşte tutabilirseniz (bacaklar, yüz, kollar, sırt bölgesi) cildiniz yanmaya başlamadan, maksimum seviyede D vitamini üretimi sağlayabilirsiniz.

Şimdi içinde D vitamini bulunan besinlere bir göz atalım.

İçinde D vitamini bulunan besinlerin sayısı oldukça azdır. Günümüzde doğal gıdalar dışında bazı besinlere (kahvaltılık gevrekler, süt, soya sütü, margarin gibi) üretim aşamasında da D vitamini takviyesi yapılır. Bu tip gıdaların hangileri olduğunu ambalajlarında yer almakta olan “içindekiler” bölümünü okuyarak bulabilmeniz mümkün.

Doğal olarak D vitamini bulunan gıdalar ise şu şekilde;

  • Peynir, Yağlı Balıklar, Tereyağı, Somon, Ton Balığı, İstiridye, Balık Yağı, Uskumru, Yumurta, Patates.

peynir

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliğinin ilk belirtileri kemiklerde görülmektedir. Uzun süreli D vitamini eksikliği de kemiklerin zayıflamasına, şeklinin bozulmasına ve kırılganlaşmasına yol açabilir. Bu vitaminin eksikliğinin sebep olabileceği diğer hastalıklar ise şu şekildedir; çocuklarda şiddetli astım, kanser, kalp ve damar hastalıkları ve yaşlılarda kavrama yeteneğinin zayıflaması. Bazı gruplar, D vitamini eksikliğine karşın diğer kişilerden daha hassastır. 65 yaş üzeri yetişkinler, ten rengi koyu olanlar, yeterince güneşe çıkmayanlar,  bulutlu coğrafyalarda yaşayanlar, yeterince yağ tüketmeyenler kişilerde D vitamini eksikliği daha sık görülür.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir