Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Evinizi Karınca İstilasından Kurtarın

Evinizi Karınca İstilasından Kurtarın

Ev karıncalardan nasıl temizlenir merak ediyorsunuz ama önce karınca eve nereden gelir ondan bahsedelim. Karıncaların evinize girmeleri için açık herhangi bir yer bulmaları yeterlidir. Pencere eşiği, giriş kapısının altı, balkon, havalandırma delikleri, dış kaplama üzerindeki herhangi bir boşluk, karıncaların evinize giriş kapısı olabilir. Karıncalar belli bir hat üzerinde yürürler ve bu hat zarar görmediği sürece aynı güzergahı kullanmaya devam ederler.

Karıncalar, yuvalarını su ve yiyecek kaynaklarına yakın yere yaparlar. Bunu önlemek için, hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Eğer ağzı açık şekilde dışarıda yiyecek bırakıyorsanız veya yenmiş olan yiyeceklerin kırıntılarını temizlemiyorsanız, evinizde karıncalarla karşılaşma olasılığınız artar.

Evinizde nemli ve rutubetli bir ortamın oluşmasına izin vermeyin. Sık sık havalandırma yapın. Düzenli aralıklarla evinizi kontrolden geçirmeli, karıncaların girebileceği yollar varsa tespit ederek bu yolları kapatmalısınız.

evde karınca

Kahve Telvesi: Karıncaların yuvalarına, yoğunlaştıkları bölgelere ve kullandıkları güzergaha dökün. Birkaç gün içinde karıncalar evinizi terk edecektir.

Bebek Pudrası: Karıncaların evinize giriş yaptığını tespit ettiğiniz yerlere bebek pudrası dökün. Bebek pudrasını sevmeyen karıncalar, bu madde sebebiyle yön duygularını ve birbirlerinin izlerini kaybederler. Eğer evinizin içinde karınca varsa, çizdikleri hat üzerine pudra dökebilirsiniz.

Defne Yaprağı: Defne yaprağını ezin ve ufalayın. Karıncaların geçtiği köşelere dökün. Karıncalar kısa süre içerisinde evinizi terk edeceklerdir.

Nane Yağı: Bir karton üzerine 3-5 damla nane yağı damlatın ve karıncaların giriş yaptığı noktalara bu kartonlardan koyun.

Sirke: 1 ölçü sirke, 2 ölçü suyu karıştırın ve bu karışımdan karıncaların olduğu bölgelere püskürtün. Özellikle tezgahınızı belli aralıklarla sirkeli suyla temizlemek, hijyen sağlamanızda size oldukça yardımcı olacaktır.

Karanfil-Tarçın-Sarımsak: Karıncaların yemek aramak için geldikleri yerlere bu baharatlardan koyun. Karıncalar bu baharatları sevmezler.

Narenciye Kabukları: Narenciye kabuklarını küçük küçük keserek yuvalarına dökebilirsiniz.

Haşere İlaçları: Püskürtmeli veya tablet şeklinde piyasada bulabileceğiniz haşere ilaçlarını, kullanma talimatına uygun şekilde kullanarak karıncalardan kurtulmanız mümkün.

https://youtu.be/ERXb65-ezow

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir