Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Limon Suyunun Faydaları Nedir

Limon Suyunun Faydaları Nedir

C vitamini açısından zengin olan limon içerdiği kalsiyum, magnezyum, sitrik asit ve pektin sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı savaşır. Günde bir adet limon yemek günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılar. Ancak ekşi tadı dolayısı ile direkt tüketilemeyen limonu, sulandırarak kullanabiliriz. Limon suyu, birçok faydasının yanı sıra cilt ve saç bakımı için de önemli bir yardımcıdır.

Sabahları içilen limon suyu, bağırsakları harekete geçirerek metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak tüketildiğinde bağırsak hareketlerinin düzene girmesine yardımcı olur. Aynı zamanda egzersizlerle beraber alındığında kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Tansiyonu düşürerek iyi kolesterolü arttırır.

Limon suyu viral enfeksiyonlarla savaşarak, nezle semptomlarının azalmasında destekleyici etki oluşturur. Bununla beraber balgam azaltıcı etkisi de bulunmaktadır.

Limon suyu düzenli tüketildiğinde idrar miktarını arttırarak toksinlerin bedenden daha hızlı atılmasını sağlar. Özellikle akşam yemeklerinden sonra hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız, ılık limon suyu tüketerek rahatlama sağlayabilirsiniz.

Cilt bakımı için de kullanacağınız limon suyunun, antiseptik özelliklerinden dolayı deri problemlerini tedavi etme özelliği vardır. Limon suyu bal ile karıştırılıp maske olarak uygulandığında ölü cilt hücrelerini temizleyerek cilde doğal bir parlaklık verir. Ayrıca güneşten meydana gelen cilt lekelerinin görünümünü azaltır.

Limon suyunu kullandıktan sonra limon kabuğunu atmayarak, çeşitli şekillerde değerlendirebilirsiniz. Limon kabuğu, yüksek derecede kalsiyum ve C vitamini içerek kalp sağlığına iyi gelir. Ayrıca kalp krizi ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir