Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Ispanağın cilde ve saça faydaları

Ispanağın cilde ve saça faydaları

Cilt ve deri vücudun tamamını kaplayan en hassas ve en büyük organıdır. Cilt, görünümümüzü belirlediği için sağlıklı ve parlayan bir cildimizin olması bizim ruhsal sağlığımıza da önemli anlamda etki yapmaktadır. Bu nedenle cilt sağlığı hiçbir zaman ihmal edilecek bir konu değildir.

Ispanağın Cilt Sağlığına Faydaları

Cilt sağlığımızı koruyabilmemiz açısından bazı temel besinlere ihtiyacımız olur ve ıspanak bu noktada müthiş bir alternatif kaynağıdır. Ispanak A, C, E ve K vitaminleri gibi önemli mineraller ile doludur. Bu nedenle ıspanak cilt sağlığında büyük bir rol oynamaktadır.

Akneyi Tedavi Eder

Ispanağı bir miktar suyla karıştırarak cildinize masaj vasıtasıyla uygulamanız ve bir süre boyunca bu uygulama devam etmeniz sizin aknelerden kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Bu uygulamayı her seferinde en az 20 dakika boyunca uygulamanız gerekir. Aynı zamanda kir, yağ ve , iltihaptan cildinizi temizlemeye yardım edecektir.

ıspanagin cilde faydalari

Bunun dışında ıspanak genel olarak cilt sağlığının korunmasına büyük anlamda katkıda bulunur. Kırışıklıkları engelleyebilir, cildin genç kalmasını sağlar, cildin nemlenerek yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olur, cilt hücrelerinin gereksinim duyduğu temel besinleri sağlar. Sağlıklı cilt açısından ıspanak tüketiminin yapabileceğiniz en doğru ve en akıllıca tercih olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ispanağın Saç Sağlığını Faydaları

Ispanağın barındırdığı bol miktardaki kaliteli vitamin, mineral ve bileşenler aynı zamanda saç sağlığı bakımından da çok önemli bir görevi üstlenir. Ispanağın içerdiği demir, kalsiyum, bakır gibi vitaminler ve mineraller kan hücrelerini kuvvetlendirir ve vücudun oksijen almasına yardımcı olur. Bu da saç sağlığı açısından önemlidir. Sağlıklı bir biçimde oksijen almayan vücudun parçaları önemli hasar görebilmektedir. Ispanak bunu önlemektedir ve birçok organa sağladığı fayda gibi saç sağlığının korunması açısından da fayda sağlar.

ıspanagin yararlari

Saç Dökülmesini Önler

Demir eksikliğinin diğer bir sebep olduğu hastalık da saç dökülmesidir. Her insan hayatının belli dönemlerinde saçlarının dökülüp dökülmeyeceği endişesine kapılır. Banyo sırasında sık saç dökülmesi ya da gün içerisinde elimizi attığımızda saçlarımızın elimize gelmesi bizlerde zaman zaman tedirginlik yaratmaktadır. Ispanak ise saç dökülmesine karşı paha biçilemez bir besin kaynağıdır. Çünkü başta demir olmak üzere birçok mineraller barındırmaktadır. Bunlar ise saç dökülmesine karşı büyük bir koruyucu görevi görür.

Saçları Kuvvetlendirir

Bunun dışında ıspanak genel olarak saç sağlığının korunması açısından gerekli birçok vitamin ve minerali sağlar ve saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini ve kuvvetlenmesini sağlayabilir. Aynı zamanda saç köklerine uygulanan ıspanak suyu, saçın yanı sıra saç derisinin sağlığını korumaktadır. Ispanak, bu şekilde kimyasallar içeren şampuanların saçımıza verdiği zararı giderir.

ıspagin saca faydasi

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir